MC Networking

Dieta dhe jetëgjatësia/ 5 zonat blu ku njerëzit jetojnë më gjatë

Ka disa vende në botë ku njerëzit qëndrojnë më të shëndetshëm dhe jetojnë më gjatë. Këto zona njihen si zona blu dhe janë toka që duket se mbartin një sekret për të jetuar më gjatë.

Ato që i kanë futur këto vende brenda një rrethi blu në hartë (Ndaj dhe janë emëruar si zona blu) ishin studimet e dy studiuesve, italiani Gianni Pes dhe demografi belg Michel Poulain, të cilët filluan kërkimet e tyre në Itali, në Sardenjë e më pas e kanë shtrirë kërkimin e tyre në të gjithë planetin. .

Në përfundim të studimit ata kanë identifikuar 5 zona blu: Ogliastra në Sardenjë, ishulli i Okinava në Japoni, Ishulli i Icaria në Greqi, qyteti i Loma Linda në Kaliforni dhe Gadishulli Nicoya në Kosta Rika.

Një nga elementët që shërbeu për të shpjeguar shëndetin e mirë dhe jetëgjatësinë e këtyre popullsive është padyshim dieta ushqimore.

Ja cilat janë disa nga karakteristikat e dietës së tyre:

Ogliastra në Sardenjë: fasule, qumësht delesh dhe elb

Të përbashkët me dietat e zonave të tjera blu, ajo sardiane ka përdorimin e proteinave bimore të siguruara nga fasulet, një nga bishtajoret më të kultivuara në ishull dhe përdoret për supë dhe jo vetëm. Tava e Sardenjës e bërë me perime, qiqra, fasule, por edhe makarona, dhe ndonjëherë mishi i derrit bëhet recetë për jetëgjatësinë, sepse, siç nënvizoi Roberto Pili, studiues me jetëgjatësi, është një pjatë që është në gjendje të sjellë praktikisht të gjitha ato 25-30 mijë molekula që metabolizmit tonë i duhen që të funksionojë. Ndër veçantitë e dietës sardiane është edhe konsumi i qumështit të deles, të cilat kanë veti më të mira ushqyese sesa qumështi i lopës, duke qenë gjithashtu i dobishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, por edhe në forcimin e eshtrave. Në kuzhinën sardiane ka një përdorim të drithërave si elbi, një burim i magnezit, proteinave dhe fibrave.

Icaria në Greqi: Bimë mesdhetare dhe fasule

Icaria është një ishull me pamje nga deti Egje. Është një nga vendet më të mira të dietës Mesdhetare, me shumë perime dhe peshq të vegjël. Përveç vajit të ullirit, ka edhe barishte mesdhetare si marjorami, i cili përmban acid ursolik, i aftë të veprojë pozitivisht në kujtesë, dhe nenexhik, diuretik dhe anti-inflamator. Ushqim tjetër i rëndësishëm janë fasulet e njoma, një burim i mirë proteinash.

Okinava në Japoni: tofu, alga deti dhe shafran i Indisë

Okinaëa është ndoshta më e njohura nga zonat blu. Ndër ushqimet karakteristike të dietës së këtij populli është tofu, i bërë nga soja, e cila ju lejon të rezervoni proteina pa ngrënë mish. Shafran i Indisë përdoret gjerësisht, një antioksidant dhe anti-inflamator, por edhe i aftë të kundërveprojë me Alzheimerin. Algat përdoren gjerësisht përveç peshkut.

Loma Linda në Kaliforni: fruta të thata, avokado dhe supë tërshëre

Studimet mbi banorët e kësaj zone jetojnë mesatarisht 10 vjet më gjatë se popullsia normale dhe që hanë një dietë thelbësore vegjetariane, me sheqer të ulët, por të pasur, për shembull, në frutat e thata. Konsumimi të paktën pesë herë në javë është një nga arsyet për një shëndet dhe jetëgjatësi mesatare më të lartë. Përgatitja që nuk mund të mungojë në dietën e Adventistëve është supa e ngadaltë e gatimit të tërshërës, e cila nuk rrit sheqerin në gjak, furnizon hekur dhe vitamina B. Në listën e blerjeve në Kaliforni, salmon dhe avokado shfaqen gjithashtu, të dyja të vlefshme për yndyrnat e mira.

Gadishulli Nicoya në Kosta Rika: misër, kunguj dhe banane

Në këtë fushë blu dieta tradicionale bazohet në njërën nga drithërat tipike të Amerikës së Jugut, misër, ushqyes, energjik dhe pa gluten. Një tjetër ushqim i çmuar është kungulli, i cili siguron karotenoide, antioksidantë të çmuar për shëndetin si dhe karbohidrate që nuk rrisin sheqerin në gjak. Pastaj ka fruta të freskëta tipike për zonën, siç janë papaja, por edhe bananet, gjithashtu një burim i karbohidrateve (të cilat përfaqësojnë mbi 60% të marrjes së kalorive të këtyre popullatave)./Riza.it/

  • Comments

0 Comments:

Scroll to Top