MC Networking

Arrestohet financierja e Huaweit, Kina i kërkon Kanadasë lirimin e menjëhershëm

Kina ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të drejtueses së lartë të kompanisë “Huawei”, arrestimi i së cilës kërcënon të shndërrohet në një incident të madh diplomatik.

Meng Wanzhou, vajza e themeluesit të kompanisë, mund të përballet me ekstradimin në SHBA.

Pekini i ka kërkuar Otavës dhe Uashingtonit të qartësojnë shkaqet e arrestimit të Meng Wanzhou, shefes financiare të kompanisë kineze të arrestuar në Vankuver.

Ajo u arrestua në Vankuver më 1 dhjetor, por lajmi nuk u bë publik me kërkesën e saj.

Akuzat mbeten të panjohura, por SHBA ka hetuar Huawei për shkeljen e mundshme të sanksioneve kundër Iranit.

Kina thotë se paraburgimi i saj është ndoshta një abuzim i të drejtave të njeriut.

Meng ka kërkuar ndalimin e publikimit të detajeve të arrestimit, të cilat janë dhënë nga gjykatat. Huawei tha se nuk ishte "i vetëdijshëm për ndonjë keqbërje nga Meng".

Ministria e Jashtme kineze tha se Pekini u kishte kërkuar Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë të qartësonin menjëherë arsyet e arrestimit dhe kishte kërkuar lirimin e menjëhershëm të saj.

Huawei është një nga furnizuesit më të mëdhenj të pajisjeve dhe shërbimeve të telekomunikacionit në botë, duke kaluar së fundi Apple për t'u bërë krijuesi i dytë më i madh i smartfonëve pas Samsung.

Aksionet evropiane goditën një nivel të ulët dyvjeçar dhe indekset në të gjithë Azinë ranë ndjeshëm pas arrestimit.

Polemikat kërcënojnë të thellojnë hendekun ekzistues mes SHBA dhe Kinës. Kina thotë se i ka siguruar asistencë konsullore të arrestuarës, që pasi ka mësuar për ndalimin e saj. Meng është një nga zëvendëspresidentet e bordit të kompanisë kineze të teknologjisë, si dhe e bija e themeluesit të saj, Ren Zhengfei. Arrestimi i saj raportohet të jetë i lidhur me shkelje të supozuara të sanksioneve amerikane.

Huawei është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të pajisjeve të rrjetit të telekomunikacionit. Vet kompania thotë se ka zbatuar të gjitha ligjet dhe rregulloret në fuqi, kudo ku ajo vepron, përfshirë edhe ligjet e sanksioneve.

Kompania është kufizuar ndjeshëm në SHBA, për shkak edhe të shqetësimeve të kësaj të fundit se ajo mund të cënojë konkurrentët lokalë, dhe se telefonët apo pajisjet e saj që përdoren gjerësisht në vende të ndryshme, mund t’i ofrojnë Pekinit mundësinë për spiunazh.

Ndërkohë, arrestimi i zonjës Meng vjen në një kohë të ndjeshme për marrëdhëniet SHBA-Kinë. Kombet janë të angazhuar në një luftë tregtare që ka parë të dyja të detyrojnë miliarda dollarë për mallrat e njëri-tjetrit.

Por shqetësimet lidhur me arrestimin do të ndikojnë në armëpushimin tarifor 90 ditor të negociuar midis dy vendeve në G20 ende nuk janë materializuar. Kina njoftoi në një konferencë të rregullt për shtyp të enjten se do të "zbatojë menjëherë" masat e dakorduara.

Ajo përkon gjithashtu me lëvizjet për të kufizuar përdorimin e teknologjisë Huawei në vendet perëndimore. SHBA, Australia dhe Zelanda e Re kanë bllokuar përdorimin e pajisjeve të firmës kineze në infrastrukturë për rrjete të reja të shpejta 5G.

Disa qeveri perëndimore kanë frikë se Pekini do të ketë qasje në rrjetet e lëvizshme të 5-të të gjeneratës së pestë (5G) dhe përmes rrjeteve të tjera të komunikimit nëpërmjet Huawei dhe do të zgjerojë aftësinë e saj spiunuese, megjithëse firma këmbëngul se nuk ka kontroll qeveritar.

  • Comments

0 Comments:

Scroll to Top